|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
|
RKO Pictures
-
1956
USA
-
Farve
-
111 min
|
|
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
USA
|
Region:
|
Uden danske tekster
|
Tekster: |
Engelsk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
The Conqueror
John Wayne spiller hovedrollen som den mongolske hærfører Temujin - bedre kendt som Djengis Khan. Den mongolske krigsherre kæmper mod den rivaliserende stamme, der har myrdet hans far, men kampen blegner i forhold til Temujins privatliv. Under et plyndringstogt har han bortført den rødhårede tartarfange Bortai (Susan Hayward), og han forsøger nu at vinde hendes hjerte.
Den legendariske Hollywoord-playboy og multimilliardær Howard Hughes’ sidste og dyreste film er en overdådig historisk beretning med den Oscar-belønnede Susan Hayward og "The Duke”, John Wayne, der spiller sin mest usædvanlige rolle nogensinde. The Conqueror er også kendt for at være en af filmhistoriens største tragedier, fordi den blev optaget tæt på det sted, hvor man på det tidspunkt foretog atomprøvesprængninger. Derfor døde størstedelen af filmholdet og deriblandt flere af skuespillerne på grund af radioaktiv stråling.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Conqueror, The (John Wayne):
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
11. november 2016 |
|
Huge(s) mistake |
|
Det var John Wayne selv, der brugte arme og ben for at få rollen som mongolhøvding, i hvad der skulle vise sig at blive en meget kitchet filmbestræbelse. Den gode Duke var som regel bedst, når han havde en hårdhudet instruktør bag kameraet, og en sådan var Dick Powell tilsyneladende ikke. Howard Huges gik ind for det storladne, og filmen har da også nogle hestescener, der forekommer ganske spektakulære efter datidens forhold. Som andre af hans produktioner endte den med at spille en del penge hjem og få kritikerne til at gå ud af deres gode skind. Filmen optræder med god grund på flere lister over tidens værste hollywoodfrembringelser. Huges holdt i øvrigt filmen fra lærrederne, da det gik op for ham, at locationoptagelserne måske havde haft store helbredsomkostninger for filmholdet.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
15. november 2010 |
|
Mongoler og tatarer |
|
Uspændstig gigantproduktion om 1100-tallets stammeleder Temujin der senere skulle blive til den mægtige Genghis Khan. Der kunne være kommet en spændende episk beretning ud af det hele, men i stedet vælger instruktøren at gøre det til en helt igennem banal film om hans kærlighed til en tatarprinsesse. Der sker simpelthen for lidt undervejs til at man kan kalde det særligt interessant. Hvad der iøvrigt har fået producenterne til at give John Wayne hovedrollen er et lige så stort mysterium som det er en fadæse og måske det floveste eksempel på fejlcasting i Hollywoods historie!? Allerede fra første scene ved man at den er gal da han begynder på sin ærkeamerikanske og drævende diktion og herefter er det svært at tage filmen ret alvorligt. Susan Hayward er ualmindeligt dejlig som Bortai, men kemien mellem hende og Wayne virker ikke særlig stærk. Filmen kan sagtens gå an som matiné men den er altså lidt skuffende.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
29. oktober 2009 |
|
Er der en John Ford tilstede!.... John Wayne har brug for hjælp! |
|
Den her film er lidt en joke... helt ærlig, John Wayne som Genghis Khan! Ja, det lyder ikke godt og bare rolig, for alle ens sanser peger i den rigtige retning, når det kommer til denne film.
Filmen er mere sjov end alvorlig (tragisk nók), og plottet samt dialogerne kunne godt ha' brug for en gang alvorlig genskrivning.
Men alene Wayne som kineser ødelægger næsten bare det hele!
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Conqueror, The (John Wayne) - klik her
Deltag i debatten om
filmen
Conqueror, The (John Wayne) - klik på "svar"
Forfatter |
Emne: Conqueror, The (John Wayne) |
Thomas Aquinas
Se alle titler her
|
Sendt 2009/10/29 10:28:16
IP:
Logget
|
|
|
En skæv John Wayne
Hehe, ja det er nok Hollywoods mest notoriske eksempel på fejlcasting!
|
|
René
|
Sendt 2009/10/29 10:48:13
IP:
Logget
|
|
|
The Duke = The Khan?
Jeg har ikke set filmen. Men jeg kan sagtens forstille mig Djengis Khan - med John Wayne's stemmeføring - dræve: "A chinaman's gotta do, what a chinaman's gotta do".
Det er vist en film, der skal ses.
|
|
Thomas Aquinas
|
Sendt 2009/10/29 18:11:09
IP:
Logget
|
|
|
The Conqueror
Hehe, ja det er sikkert og vist! Det var iøvrigt dén film der delvist blev optaget i Nevadaørkenen, hvor det amerikanske miltær på dén tid foretog atomprøvesprængninger. Og ganske mange af de medvirkende døde faktisk senere hen af cancer. Man må håbe at der trods alt kom lidt ud af anstrengelserne, så!
|
|
|
Start en debat om denne udgave af Conqueror, The (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|