Udgivet 3. april 2014
af Angel Films
|
28452IN
/
UPC# 5709165284526 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Det Danske Filminstitut
-
2002
Danmark
-
Farve
-
94 min
|
 |

|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse: Danmark |
|
|
Features: |
|
 |
Anamorphic (16:9) |
 |
Trailer |
|
Production Notes |
 |
Music video |
|
Documentary |
|
Music score |
 |
Commentary |
|
Fact track |
|
Interviews |
|
Gallery |
|
Multi-angles |
|
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
 |
DVD-Rom features |
 |
Deleted scenes |
|
Antal plader: 1 |
|
Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Letterbox
|
DD 5.1
|
Dansk
|
Dansk Engelsk
|
Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
1,77 : 1 |
Keep Case |
DVD9 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
Søren |
 |
|
|
|
Meget mere end okay
"Okay?" spørger Nete pænt, men mener det som en soleklar opskrift på, hvordan situationen bør løses. Det gør hendes omgangskreds - specielt mændene - klogest i at være enige med hende i, for ellers forvandler hun sig til lidt af en nosseknuser og skærer hårdt igennem.
Så da hendes far bliver uhelbredeligt syg - lægerne siger max. 3 uger - arrangerer Nete på stedet en varm og meningsfyldt død hjemme i familiens skød, uden først at konferere med sin mand og datter. Men da de 3 uger er gået, er farmand ikke død. Tværtimod. Nu stortrives han!
I modsætning til Netes mand, der indlader sig med en lille, lækker studine, Netes datter, der iværksætter et teenageoprør, Netes bøssebror, der overvejer at blive sæddonor, og Nete selv, den herlige skrubbe, der langt fra har det okay med, at tingene ikke udarter sig som planlagt.
Tekst fra omslag
Specielt om denne udgivelse:
- Audio: Dansk DD5.1
- Undertekster: Dansk, svensk, norsk, finsk, engelsk
Ekstramateriale:- Kommentarspor med Jesper W. Nielsen & Kim Fupz Aakeson
- Audio kommentarer med Jesper W. Nielsen, Troels Lyby & Paprika Steen
- Slettede scener
- Musik video "It's Okay"
- Teaser & trailer
- DVD-ROM materiale med bl.a. manuskriptet
|
|
Brugerne skriver om Okay:
|
Anmeldt af
Mikkel, Galten |
16. november 2009
|
|
Lorte tendens |
|
Endnu en film omkring Københavnerpar i deres midtvejskrise -Altså gennemført uvedkommende. Vi mangler bare, at Susanne Bier var involveret, så var elendigheden fuldbragt.
Ole Ernst stråler dog i filmen og stjernen tilhører ham.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
10. november 2004
|
|
Den er IKKE okay! |
|
Udmærket præmis: en ung selvsikker kvinde der er vant til at tingene altid går efter hendes hovede, kastes ud i en krise, da hendes far pludselig bliver alvorligt syg. Ikke noget nyt under solen, men fair. Imidlertid formår de eller fremragende kræfter der er involveret i denne skuffende film ikke at gøre det tilnærmelsesvis vedkommende. Jeg ved ikke helt hvor det egentlig er det halter, men persontegningen, navnlig af hovedpersonen, er diffus og overladt til en del tilfældigheder der gør det mere end svært for en at bestemme hvad man skal føle for de enkelte personer. Og så er det hele simpelthen for banalt og der gøres kun et halvhjertet forsøg på at gøre det interessant. En skam, for det kunne være blevet en god film!
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Okay - klik her
Start en debat om filmen Okay - klik her
Start en debat om denne udgave af Okay - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|