Udgivet 6. marts 2006
af 20th Century Fox
|
0198801034
/
UPC# 5039036026406 |
|
|
Udgået
Det er ikke længere muligt at bestille denne udgave.
|
|
|
 |
20th Century Fox
-
1989
USA
-
Farve
|
 |
  
|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse: England |
|
|
Features: |
|
|
Anamorphic (16:9) |
 |
Trailer |
 |
Production Notes |
|
Music video |
 |
Documentary |
|
Music score |
|
Commentary |
 |
Fact track |
 |
Interviews |
 |
Gallery |
|
Multi-angles |
 |
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
 |
DVD-Rom features |
|
Deleted scenes |
|
Antal plader: 2 |
|
Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Letterbox
|
DD 5.1
|
Engelsk
|
Engelsk
|
Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
2,35 : 1 |
Keep Case |
DVD9 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
Niels Ole |
 |
|
 |
David |
 |
|
 |
Hans Kr. |
 |
|
 |
Kenn |
 |
|
 |
Mogens |
 |
|
 |
Thomas |
 |
|
 |
Helle |
 |
|
 |
Hjalte |
 |
|
|
|
The Abyss
Da den amerikanske ubåd USS Montana støder på noget "mystisk" i det Caribiske Hav får det katastrofale konsekvenser. Ubåden synker med 156 besætningsmedlemmer og 24 Trident missiler ombord. En redningsmission må sættes igang, men den eneste måde at nå frem i tide er ved at "låne" den eksperimentale undersøiske boreplatform Deepcore II. Borechefen "Bud" Brigman er ikke meget for at låne sin platform ud til militæret, men han har ikke noget valg.
Kort tid efter ankommer Buds ekskone Lindsey (der designet platformen) og en gruppe SEAL-soldater for at slutte sig til redningsmissionen. Det bliver starten til et undersøisk drama, der involverer atomvåben, dødbringende vandmasser, folk, der bliver presset til deres yderste og fremmede væsner fra en anden verden!
Hvem kan huske traileren til The Abyss? Den starter, ikke med klip fra selve filmen, men med bag-kameraet optagelser, der viser filmen blive lavet. Den sædvanlige trailer stemme siger alvorligt: "It began two years ago in an unfinished nuclear power plant. It became one of the most challenging motion pictures ever made."
Det er ikke løgn. På trods af James Camerons imponerende CV, så er dette muligvis den mest udfordrende produktion, han har været involveret i. En produktion, der udfordrede både filmholdet og teknologien. Hvis man har set den fremragende dokumentar Under Pressure: Making 'The Abyss', så ved man, at det er et mirakel, at filmen nogensinde blev færdig. Men det gjorde den. Heldigvis, for The Abyss er højdepunktet indenfor action/science fiction genre. Det er en af de mest imponerende undervandsfilm, der nogensinde er lavet. Den var med til at starte computereffekt-revolutionen. Den er fuld af de bedste actionsekvenser Hollywood nogensinde har produceret, side om side med dybt imponerende skuespillerpræstationer, specielt fra trekløveret Ed Harris, Mary Elizabeth Mastrantonio og Michael Biehn (der burde have fået en Oscar). Lad os heller ikke glemme de Oscar-nominerede billeder af den danske fotograf Mikael Salomon.
Ja, The Abyss var en næsten umulig film at lave, men i sidste ende er det naturligvis fløjtende ligegyldigt, hvor svært det var at lave en film. Det, der tæller, er hvad der ender oppe på lærredet. I The Abyss' tilfælde er hver eneste dråbe sved, blod og tåre synlig i det endelige produkt.
Filmen eksisterer i to udgaver:
- 1989 Theatrical Version (ca. 140 minutter)
- 1993 Special Edition (ca. 171 minutter)
Specielt om denne udgivelse:
Disc 1: To versioner af filmen
- 1. Original Theatrical Version (spilletid ca. 136 min)
- 2. Special Edition Version, med 28 minutters ekstra optagelser (spilletid ca. 164 min)
- Text commentary til begge versioner
- Collector's Edition 12-page booklet
- Audio: Engelsk DD5.1
- Undertekster: Engelsk (for hørehæmmede)
- Bemærk - denne version af filmen har et censurklip:
Cut 45 seconds at the request of the British Veterinary Association. The scene where the rat is put into liquid oxygen was reframed and trimmed, as it appears to show an animal in distress.
Disc 2: Special features
Højdepunktet i oceanet af ekstramateriale er dokumentaren Under Pressure: Making the Abyss, som er et dybt fascinerende blik bag kameraet, der virkelig får én til at værdsætte det arbejde, der er gået i filmen (her ses også de første alvorlige tegn på Camerons begyndende storhedsvanvid). Derudover kan man bruge et par dage på en omfattende samling af stills, storyboards, concept tegninger, detaljerede tekstbeskrivelser af alle filmens tekniske elementer, det komplette manuskript og shooting script, og så kan man ved hjælp af undertekst-funktionen få løbende oplysninger om effekter og detaljer.
Meget af materialet, f.eks. Under Pressure: Making the Abyss, stammer fra den gamle LaserDisc DeLuxe Box, men det er faktisk lykkedes Fox at finde endnu mere frem. Blandt det nye materiale finder vi den 20 min. lange f/x-reel - alle filmens effektskud klippet sammen med en kort forklaring til, hvordan de er lavet. En sådan reel skal samles for at en film kan nomineres til en Oscar for bedste visuelle effekter (hvilken den faktisk vandt). Der er den 7 min. komplette time lapse-sekvens, som viser opbygningen af undervandskulissen i den store tank (man ser korte glimt af dette i Under Pressure: Making the Abyss). Læg hertil en omfattende DVD-rom del, som jeg helt ærligt ikke har haft tid til at tjekke. Men det bedste ved udgivelsen er næsten, at DVD-mediet tillader større fleksibilitet i måden, man får adgang til materialet på. Det er nemt og overskueligt at få adgang til lige præcis det, man søger.
- Dokumentar: Under Pressure - Making the Abyss (ca. 60 min)
- Featurette
- Complete screenplay
- Multi-angles of pseudopod sequence
- 3 DVD-ROM games
- Extensive Storyboards
- Original concept art
- Trailers
|
|
Brugerne skriver om Abyss, The:
|
Anmeldt af
Film-Fyren, Skovlunde |
18. marts 2024 |
|
Imponerende dybhavs-film |
|
Jeg er netop lige kommet hjem igen, efter at have været inde i FORMAT og se "The Abyss". Det kom helt bag på mig, at vor gamle danske kameramand, Mikael Salomon stod bag de smukke og imponerende optagelser. "The Abyss" er fyldt med en masse imponerende og ekstravagante visuelle effekter, og skuespillet er rigtig godt. Allerbedst er Ed Harris, og en meget køn Mary Elizabeth Mastrantonio. Det eneste lille minus ved filmen er handlingen, fordi den i øjeblikke har tendens til at skifte plot. Det gør filmen desværre lidt plotløs, men med de helt igennem imponerende effekter og optagelser, er det en must-see for Sci-fi-fans. Og for danskere er det en must-see, på grund af Mikael Salomon.
|
|
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
25. februar 2014 |
|
En af camerons bedste film super underholdende
|
|
|
Anmeldt af
Philippe Engelstoft, Tørring |
3. maj 2008 |
|
FOR FED/ FOR SPÆNDENDE THRILLER/ SCIENCE FICTIONSFILM |
|
DYBET er en SINDSYG FED/SPÆNDENDE THRILLER/SCIENCE FICTIONSFILM, har lige set den og fået den på dvd. JEG ER HELT VILD MED DEN!!!!! KAN SAGTENS ANBEFALES!!!!! og skuespillerne spiller SINDSYG GODT og DET ER SINDSYG SMUKT NÅR DET FORELSKEDE PAR KYSSER HINANDEN PASSER SINDSYG GODT I FILMEN!!!!! FOR FEDE SCENER OG SINDSYG SEJE EFFEKTER I. GO FORNØJELSE MED FILMEN!!!!!! Så være klar til en sindsyg spændende/sindsyg fed/sindsyg skræmende undervands thriller/gyser og jeg vil også kalde den en slags gyser fordi, den er lidt hyggelig og lidt skræmende for andre mennesker, fordi det er nede i dybet og det er buller mørkt og at folk er bange for at drukne dernede.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
18. marts 2008 |
|
Dybhavs mystik |
|
Solid, spændende og godt skruet sammmen, men jeg syntes stadig at filmen er én tand for lang. Man for hel' klart mere ud af at se Special Edition versionen, men så for man altså godt og vel 25 min oveni hatten. Men man kan ikke nedrakke en film som ''The Abyss, det er en herlig gang undervands drama tilsat sci-fi, som James Cameron har forstået at blandet sammen.
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
18. februar 2006 |
|
Helst biografudgaven |
|
Tilføjelserne i director's cut uddyber i bedste fald filmens "holdning", men gør i det lange løb ikke noget godt for en ellers velfortalt, rimeligt stramt komponeret historie. Good old Ed & co. giver filmen nogle kvaliteter, der rækker ud over en ikke alt for solid historie.
|
|
|
Anmeldt af
Rasmus, Aalborg SØ |
5. august 2005 |
|
Godkendt Cameron-Film |
|
The Abyss når ikke samme højder som Terminator og Aliens, men den er til gengæld bedre end T2, True Lies og Titanic. Filmens største problem er slutningen, som simpelthen er for åndsvag. Ellers er det en ganske god film med mange mindeværdige scener.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
5. juli 2005 |
|
Under havets overflade |
|
Rigtigt at filmen er for lang og gentager sig selv med jævne mellemrum. Men meget underholdende og med hjertet på (næsten) rette sted. Dens største force er, at den er meget spændende fortalt.
|
|
|
Anmeldt af
Holliday, Aalborg |
18. februar 2005 |
|
Deep blue something |
|
Camerons Close Encounters under vand er en underlig fisk. Filmen er kendt for at være (og er) to vidt forskellige oplevelser. Henholdsvis biografversionen og mandens egen directors cut. Cameron sætter alle sejl til og får vist verden, at ægte kærlighed sejrer til sidst, og at vi skal passe på hvad vi har, og at ikke alt fra rummet savler og har et ilter temperement.
Cameron kan beskyldes for ikke at kunne bestemme sig for, om The Abyss skal være en sci fi' eller katastrofefilm. Samt at hans pointe er lidt for tyndbenet. Men Cameron kan sit håndværk, og filmen er udstyret med en helt fantastisk intens åbningsscene med kranen der river sig løs. Mere nervepirrende klippet scene skal man lede længe efter.
Ed Harris og Mary Elizabeth Mastrantonio som (eks) ægteparret med kæligheden i behold, spiller begge med stort overskud og troværdighed. Filmen er faktisk godt castet hele vejen rundt. Jeg synes desværre, den bliver en anelse for lang, og går i selvsving nu og da. Men The Abyss har så absolut sine både smukke og medrivende øjeblikke.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Abyss, The - klik her
Start en debat om filmen Abyss, The - klik her
Start en debat om denne udgave af Abyss, The - Special Edition (2-disc) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|