An unknown error occurred:
UnexpectedClosure
INCLUDEFORM
!

[/!]
 
0.00 kr
Kurven er tom
Til kassen

Log ind

Nyhedsmail
Følg din ordre
FAQ
Sitemap

Tusk (Kevin Smith) (Blu-ray) (BD) Tusk (Kevin Smith) (Blu-ray)

af Lionsgate LGT46400 / UPC# 031398208020

Tusk (Kevin Smith) (Blu-ray) (BD) - Klik her for at se billedet i stor størrelse.

Denne vare føres
ikke i Laserdisken.

Klik her for eventuelle
andre udgaver af filmen

Medierådets aldersgrænse. SModcast Pictures - 2014
USA - Farve - 102 min
Ønskeliste
DramaGysThriller
Filmens specifikationer
Original titel: Tusk
Instruktør: Kevin Smith
Medvirkende:
Howard Howe  Michael Parks
Wallace Bryton  Justin Long
Ally Leon  Genesis Rodriguez
Teddy Craft  Haley Joel Osment
Guy Lapointe  Johnny Depp
Border Agent  Harley Morenstein
Frank Garmin  Ralph Garman
Gimli Slider Waitress  Jennifer Schwalbach Smith
Girl Clerk #1  Harley Quinn Smith
Girl Clerk #2  Lily-Rose Melody Depp
Stikord: Eftersøgning
Forsvundet
Podcasting
Klik for alle udgaver af filmen
Same Cast
Blu-ray pladens specifikationer
Oprindelse:  USA Blu-ray pladen har regionalkoden A.Region:

Uden danske tekster

Billedgalleri:

Brugernes bedømmelse:

Antal stemmer: 2

Gennemsnit: 5.5 ud af 10

Du kan også stemme.   


Tusk

Vi troede, at Kevin Smith havde trukket sig tilbage fra instruktør-gerningen, men nu er han pludselig tilbage, inspireret af den virkelige historie om en mand, der søgte at hyre en person til at klæde sig ud som hvalros i bytte for kost og logi.

Justin Long spiller podcasteren Wallace Bryton, der tager ud for at interviewe verdensmanden Howard Howe (Michael Parks), der nu er bundet til sin kørestol. Han har dog masser af spændende historier at fortælle, og Wallace lytter intenst. Men så bliver han svimmel og besvimer. Da han vågner op, går det op for ham, hvilken forfærdelig rolle han har at spille i Howard Howes liv!
David

Brugerne skriver om Tusk (Kevin Smith):

Anmeldt af Monkeyman, København S 27. december 2014
Fin film... uden det nødvendige hvalros spæk
Tusk (Kevin Smith) Her troede man, at filminstruktør, tegneserie-nørden og forfatteren, Kevin Smith havde lavet sin sidste film, efter at han for 3-4 år siden gav filmindustrien fuck-fingeren, og proklamerede at han var færdig med film, og ville hellere lave podcasts, nørderier og andre ting for fans... meeeen, så en dag, der lavede han en podcast, hvor han tudgrinede over en avisannonce, hvor en mand tilbød gratis husleje i sit kompleks, hvor man så til gengæld skulle lege hvalros i et par timer om dagen, overfor annoncøren... dette var selvfølgelig en joke, men på podcasten kunne man hører, at Smith lige pludselig fik en filmidé... og WUPTI, således blev "Tusk" skabt.

Desværre, så er "Tusk" ikke det helt store comeback for Smith, som han behøvede, men den er i længden ganske interessant nok, hvis man kan se bort fra dens svagheder, der bla. indbefatter pacing-problemer, såvel plot-problemer og den slutlige konstatering, at filmens historie nok mere havde fungeret, som en episode til "Tales from the Crypt", i stedet for en film på lidt over de 100 minutter.
Men, selvom Monkeyman var lidt skuffet, så har filmen da sine positive sider, der bla. indbefatter skønne skuespiller som Justin Long, der uheldigvis vælger at drikke te og hører hvalros-historier hos Michael Parks, som bestemt har sine klamme øjeblikke her, men også har momenter, hvor man klør sig lidt i hovedbunden. Og, hvis i kan huske den lille dreng fra Hollywood Blockbustere som "Den Sjette Sans" og "A.I."... ja, så er drengen nu blevet voksen, og vi har dermed også en moden Haley Joel Osment tilstede. Men for mig, så bliver min ynglings karakter, Johnny Depps, som spiller en canadisk panser, der er glad for hamburger og shotguns!

Mange er forvirret over "Tusk", da de ikke kan finde ude af, om det er en komedie, gyser eller begge dele... men jeg vil nok sige, at dette minder mere om en sort komedie, med nogle få horror-elementer, men klart filmen kan forvirre det gængse publikum.
Effekterne er ganske fine, og er leveret af en af de gamle drenge i faget, Robert Kurtzman, som her har skabt et fedt hvalros-kostume, der klart vil hænge fast i min erindring, et stykke tid endnu.

Men, når man samler alt sammen, så er "Tusk" ikke den super fede oplevelse, som jeg havde håbet på, men den har klart dens momenter her og der, og når filmen lander på en billig Blu-ray... ja, så hapser jeg den nok.


Skriv din egen anmeldelse af Tusk (Kevin Smith) - klik her

Start en debat om filmen Tusk (Kevin Smith) - klik her

Start en debat om denne udgave af Tusk (Kevin Smith) (Blu-ray) - klik her

Klik her for print-venlig udgave

 
Tlf: (+45) 98 13 22 22      mail@laserdisken.dk      CVR: 10 19 42 45