Udgivet 6. maj 2025
af Criterion
|
CCIN3673UHD
/
UPC# 715515313018 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
1964
Frankrig
-
Farve
-
87 min
|
 |
 
|
|
4K UHD-pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
USA
|
Region:
|
Uden danske tekster
|
Tekster: |
Engelsk
|
|
Sprog: |
Fransk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Pigen med paraplyerne
Pigen med paraplyerne er en bittersød musicalklassiker, som har rørt mange romantiske hjerter, lige siden den havde premiere i 1964. Catherine Deneuve fik sit gennembrud i hovedrollen som den unge forelskede Genevieve. Hendes hjertes udkårne er den unge mekaniker Guy, der drømmer om at få sin egen benzinstation. Men Guy bliver indkaldt til krigen i Algeriet, og Genevieve opdager, hun er gravid. Hun tvinges nu til at beslutte sig for, om hun vil vente i det uvisse på sin elskede, eller om hun skal tage imod et ægteskabstilbud fra en velhavende diamanthandler.
Deneuve var et af 1960'ernes store navne med film som Repulsion og Belle de Jour - og senere i Indokina (1992), som hun blev Oscar-nomineret for. Hun var også med i 8 kvinder - og et mord og Lars von Triers Dancer in the Dark.
Pigen med paraplyerne var nomineret til hele 5 Oscars, bl.a. for Bedste
udenlandske film, Manuskript og Musik (Michel Legrand), hvilket gav anledning til en opfølgning i 1967: Pigerne fra Rochefort, hvor Deneuve spillede sammen med Gene Kelly.
Instruktøren Jacques Demy (1931-1990) blev en legende, hvis liv blev
filmatiseret af hustruen Agnés Varda.
Tekst fra omslag
|
|
Brugerne skriver om Umbrellas of Cherbourg, The:
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
27. oktober 2009 |
|
Parat ParaplyPige |
|
Én af de absolut mest romantiske film der er kommet ud af Frankrig i 60´erne. Simpel historie, men det hele er sat sammen på en yderst charmerende måde. Catherine Deneuve satte mange hjerter i brand efter hendes optræden i denne klassiker. Ps: al dialog bliver sunget!
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
14. juli 2005 |
|
Det regner på hjertet |
|
Formentlig den eneste filmmusical hvor sang går som den konsekvente røde tråd igennem hele handlingen. Man skal lige vænne sig til det, men man drages hurtigt ind i den særlige stemning dette skaber. Det er en overraskende film, æstetisk men også kompleks og meget gribende som med andre af Demy´s film. Interessant iøvrigt at han tilføjer en tråd fra sin tidligere film "Lola", hvor en af Deneuve´s bejlere også indgår og dermed understreges det tragiske yderligere i dramaet. Uanset hvad man måtte mene om denne type film, så må man overgive sig til den virtuositet, hvormed den er lavet. En smuk men også hjerteskærende oplevelse. Michel Legrand´s musik er helt uforglemmelig!
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Umbrellas of Cherbourg, The - klik her
Start en debat om filmen Umbrellas of Cherbourg, The - klik her
Start en debat om denne udgave af Umbrellas of Cherbourg, The (Criterion) (4K UHD & Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|