Brugerne skriver om John Carter (Taylor Kitsch):
|
Anmeldt af
Radiatoren, Ryomgård |
21. februar 2025 |
|
Langt bedre end sit rygte |
|
John Carter virker muligvis fortærsket og uoriginal, men man skal huske på, hvor enorm indflydelse oplægget, Edgar Rice Burroughs' roman A Princess of Mars fra 1912, har haft på science fiction- og fantasy-genren, og hvor mange af Burroughs' idéer der sidenhen er blevet kopieret mere eller mindre fantasiløst af Hollywood. Andrew Stanton når ikke helt i mål med sin filmatisering, men resultatet er nu alligevel gedigen underholdning. Rigtig fint cast med den relativt ukendte Taylor Kitsch i hovedrollen og fremragende skuespillere som Willem Dafoe og Ciarán Hinds i de vigtigste biroller. Fantastisk musik af Michael Giacchino. Giv filmen en chance!
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
10. januar 2013 |
|
På Helium |
|
Det er muligvis en forudsætning at man er bekendt med universet på forhånd når man skal se denne film, men det burde ikke være nødvendigt. Filmen lider under nutidens kolossalfilms mange vanskeligheder: løst formede indledende scener, mangel på struktur og et plot der i bedste fald kun lige hænger sammen og i værste slet ingen mening giver. Effekterne og det visuelle er i top som sædvanligt, men det er ikke tilstrækkeligt med så svag en historie.
|
|
|
Anmeldt af
Tiggara, Slagelse |
12. august 2012 |
|
John Carter of Mars. |
|
Walt Disneynes, John Carter er baseret på en gammel novelle der blev skrevet i sep 1911,og skulle angiveligt været udgivet i 1912 ved navn Barsoom...med serie titlen, Under the Moons of Mars af magazinet Serial. John Carter er skabt og skrevet af forfatter Edgar Rice Burroughs, efter den første novelle blev udgivet valgte Edgar Rice at udgive 8 noveller mere igennem alt hans levetid. Alle hans noveller om John Carter blev meget læste, og ekstremt populærere, og blev samtidig senere anekendt for at være noget af det mest banebrydende Fantasy og Science Fiction noglesinde. Og i starten af 1930-1940,erne begynde der at udkomme de såkaldte Big Little Books, dette var den første stribe af en række comic books, der desuden var skrevet og tegnet af Edgar,s søn John Coleman Burroughs. Senere hen er det blevet til adskellige optrædende som helt, i blandt andet flere Pearl Harbor historie fra 1941-1943, og har blandt andet også optrådt i nogle DC Comics Tarzan blade "Tarzan var også Rices opfindelse" som Tarzans nærer ven og hjælper. Og i 1970erne og igen i midten af 1990erne, her var det angiveligt Marvel Comics der havde taget over, og gjort John Carter og Tarzan til deres helt egne figurer. Desuden er det blevet til en serie filmertisering om John Carter og 2 film, blandt dem denne søvndyssende Walt Disney film der på ingen måder overasker mig sorry at sige det, på tros af dens smukke udsende og flotte kostumer, og et par gode bragt momenter og dens real historie, overbeviser den mig ikke om at være en ny ener. Filmen er nemlig alt for kedelig og ligeud af landevejen, og man sidder desværre og tænker pheee hvad den hvideabe minder mig om Rancor fra star wars.. Samt dyrene de ridder på minder mig alt for meget om dyrene som Sandtropperne rider på i star wars, for guds skyld Lucas.. Kunne du ikke bare havde holdt dig væk fra... (John Carter).. for så ville denne film ikke gå i glemmebogen så let som den desværre gør. Edgar døde på sin ranch Tarzana, den 19. marts 1950.
|
|
|
Anmeldt af
Extract, Dyssegård |
2. juni 2012 |
|
John Carter of Mars |
|
John Carter får endelig den behandling historien fortjener på film. Visuelt flot lavet, spændende og rent faktisk ret romantisk. Den søde Lynn Collins er et fund som den dejlige prinsesse Dejah Thoris og kostymerne fremhæver hendes skønhed. Tayler Kitch er et relativt nyt navn, men gør det glimrende som John Carter. Fine spfx med kendte skuespillere maskeret til ukendelighed, og ret beset er det vel kun deres stemme der er tilbage, da det er computeranimerede figurer. John Carter er ikke helt et mesterværk, men den er særdeles flot og underholdende, man lader sig rive med i de godt 2 timer den spiller og den er langt bedre end makværket "Princess of Mars", som filmatisere den samme historie. Filmen gør sig rigtigt godt i 3D, hvilket er det anbefalede format.
|
|
|
Anmeldt af
goggly, Brønshøj |
11. maj 2012 |
|
dødpinligt og kedeligt |
|
Forstår godt hvorfor filmen her floppede, det er så pinligt dårligt. Efter en go start, går det bare ned af bakke, filmen finder aldrig sig selv, og ender med at låne fra Star Wars, Connan Barbaren og Avatar. Sjovt er det er historien er skrevet 100 år før star wars, men en ting er oplægget, en anden ting er filmen, en tredje tegneserien, men man keder sig gevaldigt og så er kostyme og rumskibe lidt anden rangs. Johnny go home. Spar jeres penge og vent til i kan få denne film til en 50,er i Fakta, mere er den ikke værd.
|
|
|