Udgivet 24. februar 2020
af Final Cut Entertainment
|
FCEBL34
/
UPC# 5060057211854 |
|
|
Udgået
Det er ikke længere muligt at bestille denne udgave.
|
|
|
 |
Rank Organisation
-
1969
England
-
Farve
-
145 min
|
 |
 
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
England
|
Region:
|
Uden danske tekster
|
Tekster: |
Engelsk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Anne of the Thousand Days
Richard Burton og Genevieve Bujold spiller Kong Henry VIII af England og Anne Boleyn i dette følelsesladede drama om en af historiens mest kendte og tragiske kærlighedsaffærer, der udspillede sig under de statsligt og politisk komplicerede forhold i 1500-tallets England.
Et storslået stykke filmhistorie af instruktøren Charles Jarrott. Filmen vandt 4 Golden Globes (bl.a. for Bedste instruktør og de imponerende og tidstypiske kostumer) og blev nomineret til 9 Oscars.
Tekst fra omslag
|
|
Brugerne skriver om Anne of the Thousand Days:
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
17. januar 2009 |
|
En søn til kongen! |
|
Jeg tror at man gør klogt i ikke at betragte denne film som en seriøs historisk film - dertil er der for mange uklarheder og fejlagtige ting vævet ind. Tilgangen til den synes også at minde lidt for meget om fordums "Hollywoodske" attituder. Omvendt er det heller ikke helt romanbladsniveau vi bevæger os på, for skuespillet er ganske flot, og som psykologisk drama er filmen faktisk helt vellykket. Iøvrigt - som det påpeges - en ret flot film i det hele taget med fint mættede billeder og overbevisende costume -og setdesign. Burton og Bujold har masser af kemi sammen, og de får kompetent støtte fra et stort korps af solide spillere, bl.a. Michael Hordern, Peter Jeffrey og Anthony Quayle.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
12. januar 2009 |
|
Skænk mig én søn ! |
|
Der hersker nogle historiske mangler i dette værk, nok pga. en for fyldig forhistorie, så man sidder lidt tilbage ved filmens slutning, med en lille tom følelse. Men på trods af dette, så er dette absolut en flot produktion, der efter min overbevisning lever fint i dens datid. Richard Burton og Genevieve Bujold er velspillende i deres hovedroller, dog uden at komme helt op på det højeste niveau. Jeg følte mig bestemt underholdt, men jeg bliver ikke klogere i et historiemæssigt omfang, af denne film.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Anne of the Thousand Days - klik her
Start en debat om filmen Anne of the Thousand Days - klik her
Start en debat om denne udgave af Anne of the Thousand Days (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |