Udgivet 1. september 2022
af Mis.Label
|
DVD0168
/
UPC# 5705535066099 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Summit Ent.
-
2014
USA
-
Farve
-
101 min
|
 |

|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
TV-system:
PAL
|
Region:
|
Oprindelse:
Danmark
|
Med danske tekster
|
Tekster: |
Dansk Norsk Svensk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
John Wick
John. Wick.
De eneste, der ikke bliver skræmt af at høre det navn, er folk der ikke kender ham. Før i tiden var John Wick en professionel lejemorder, men nu har han trukket sig tilbage for at leve en almindelig, stille tilværelse. Efter et brutalt hjemmerøveri bliver hans eneste ven, en lille hundehvalp, dræbt af nogle russiske gangster bøller. Det er naturligvis helt uacceptabelt, så John Wick finder sine våben frem igen og begynder en nådesløs jagt på alle dem, der var involveret.
Keanu Reeves spiller hovedrollen i denne overraskende vellykkede hævnfilm. Det er ikke fordi den gør noget Death Wish, Payback eller Taken ikke allerede har gjort, men af uransagelig årsager så virker John Wick bare super godt alligevel. Måske er det rent faktisk Keanus skyld? Han leverer i hvert fald en vidunderlig afdæmpet præstation (lige ind til pistolerne kommer frem). Og så har filmen ikke storhedsvanvid, som mange af hans andre film. Den ved lige hvad den er.
John Wicks action-scener er også ganske fremragende, en lækker kombination af nævnekampe, martial arts, akrobatik og gunplay, ofte realiseret i lange sekvenser uden klip, noget Keanu jo er vant til fra Matrix filmene.
Og skulle man være i tvivl om John Wicks kvaliteter, så er det rent faktisk Keanus bedst anmeldte film i 15 år! Selv de mavesure kritikere kunne ikke modstå den!
David
|
|
Brugerne skriver om John Wick:
|
Anmeldt af
Extract, Dyssegård |
8. juli 2023
|
|
Manden de sender for at slå Bussemanden ihjel |
|
Pensioneret lejemorder for den russiske mafia bliver trukket ind i en krig med samme mafia, takket være gangsterchefens dumme søn, der gjorde noget han ikke skulle have gjort overfor John Wick. Et længere hævntogt følger, hvor gangsterchefen udlover en stor dusør for John Wick. Blandt lejemorderne ses den dejlige Adrienne Palacki og den altid fremragende Willem Dafoe. Michael Nyqvist spiller gangsterchef. Den martrede Wick spilles af den altid sympatiske Keanu Reeves, der er i stand til at give sin karakter tyngde. Den står på hårdkogt dynamisk action med hård rock på lydsporet fra først til sidst, i øvrigt flot fotograferet. Humoren er kulsort. Det her er en fortrinlig cocktail, hvis man er i humør til hårdkogt action af den slags de lavede i Hong Kong sidst i 80'erne og begyndelsen af 90'erne under navnet Heroic Bloodshed. En udmærket begyndelse på en ny franchise.
|
|
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
1. juli 2022
|
|
Et los i skridtet! |
|
Der er intet nyt under solen i action-hævn-filmen John Wick, den er ultra simpel og uden nævneværdig dybde, men jeg blev faktisk ganske godt underholdt aligevel, filmen har nogle effektive actionscener og også noget sort humor og Keanu Reeves (som aldrig har været nogen stor skuespiller) giver en af sine bedre præstationer i sin hårdtslående hovedrolle, hovedskurken er også "god". Ps: Keanu Reeves udførte (efter eget udsagn) 90% af sine stunts selv.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
17. januar 2016
|
|
En mands hævn |
|
Standardiseret actionfilm om en tidligere lejemorder der går på en killing-spree, da hans trygge rammer omkring ham sprænges efter hustruens død. Der er absolut ingen originalitet at hente her og filmen består ret beset blot at en lang række likvideringer der ender med at blive monotont at bevidne. Heldigvis har filmen en udmærket finale og Mikael Nyqvist er udmærket som skurk, mens Willem Dafoe ikke har nær så meget at arbejde med og holdes en del ude af filmen. Måske de skulle have byttet roller. Desuden ser man David Patrick Kelly som en cleaner.
|
|
|
Anmeldt af
goggly, Brønshøj |
6. marts 2015
|
|
Fed spark i røv film |
|
Super fed spark i røv film for enhver drengerøv, -bortset fra starten med den lille hund, der ligesom er katalysator for det hele, er der bare så mange bøllebank og vold så en Steven Seagall film nærmest virker som en film for pensionister på sovepiller.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af John Wick - klik her
Start en debat om filmen John Wick - klik her
Start en debat om denne udgave af John Wick - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|