visvare_alle.inc
row2.inc
|
row3.inc
|
bestilling2.inc
sql_lager: 0
sql_lager_brugt: 0
DB_ART: F
DB_TYPE: BD
DB_STATUS: C
DB_ART: F
DB_LD_RADIO: j
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Focus Features
-
2004
USA
-
Farve
-
111 min
|
 |
|
row4.inc
|
filminfo.inc
|
medietype.inc
| Blu-ray-pladens specifikationer |
|
|
Oprindelse:
USA
|
|
uden danske tekster
|
| Tekster: |
Engelsk
|
|
| Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Door in the Floor, The:
Den berømte børnebogsforfatter Ted Cole (Jeff Bridges) og hans kone Marion (Kim Basinger) lever en privilegeret tilværelse i det luksuriøse East Hampton-kvarter nær New York. Da en tragedie har kastet en skygge over deres ægteskab, er konen blevet opgivende og modløs, mens manden foretrækker utroskab som et middel mod sorgen. En ung mand (Jon Foster), der bliver ansat som ferieassistent, får stor betydning for parret i ændringen af deres liv.
|
|
Brugerne skriver om Door in the Floor, The:
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
8. maj 2021 |
|
Modne Kvinder |
|
Velfortalt og velspillet drama - kan sagtens anbefales.
Spoiler!
Modne 51 årige Kim Basinger er stadigvæk super sexet og får den hårdt bagfra af en særdeles kåd dreng i et af filmens højdepunkter! Nævnes bør også scenen hvor en absolut attraktiv ligeledes moden 48 årig Mimi Rogers smider alt tøjet (for at blive malet med rystende hård hånd) så man med det blotte øje ved selvsyn kan nyde hendes smukke store naturlige bryster og dejlige numse samt skønne behårede skede! Man glemmer helt at Mimi Rogers har været med i scientologi og har været gift sammen med scientology-galningen Tom Cruise! Heldigvis forlod hun Tom Cruise og kirken! Men det er en helt anden sag! Se bare filmen den er god!
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
16. september 2008 |
|
Godt ramt |
|
Tod Williams rammer Irvins stemning meget fint: en overflade af frigjort intellektualisme og bohemestil med lurende desperation i forskellige versioner. Facetterne i kunstnerparrets (sam)liv afdækkes trin for trin gennem den unge gæsts erkendelse. Set før, men fint fortalt af en Williams, der har styr på sine virkemidler, doserer godt og lader Bridges og Basinger få plads til at yde nogle af deres bedste præstationer. Ypperlige billeder - også af Mimi Rogers.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
23. april 2008 |
|
Tegnerens assistent |
|
En meget ung og håbefuld gymnasieelev der går med forfatterdrømme får mulighed for at hjælpe en tegner med dennes arbejde på en ny børnebog og samtidigt måske få nogle fif til skriveprocessens generelle faldgruber. Det går imidlertid ikke helt efter planen, og det bliver et smerteligt ophold. Meget dramatisk og intens film som ikke benytter sig af feelgood-effekter for at skabe afspænding, kun kulsort humor som blot forstærker den barske fortælling. Bridges og Basinger yder flotte præstationer i denne medrivende og ægte film. En filmatisering af John Irvings "Enke i et år".
|
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Door in the Floor, The - klik her
Start en debat om filmen Door in the Floor, The - klik her
Start en debat om denne udgave af Door in the Floor, The (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |