af Fox-Paramount
|
FP90185180
/
UPC# 7340112740962 |
|
|
Denne vare føres ikke i Laserdisken.
|
|
|
 |
CBS
-
2003-????
USA
-
Farve
-
pr eps 42 min
|
 |
 
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
TV-system:
PAL
|
Region:
|
Oprindelse:
Danmark
|
Med danske tekster
|
Tekster: |
Dansk Engelsk Norsk Svensk Finsk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Naval Criminal Investigative Service
NCIS - en forkortelse for Naval Criminal Investigative Service. Serien er et spin-off på den velkendte JAG (på dansk: Interne Affærer) og kan bedst beskrives som en slags CSI i Flåden.
Vi følger en gruppe specialagenter, der alle har forskellige baggrunde, men de har dog én ting til fælles: de er benhårde til deres job. Fra mord og spionage til terrorisme og stjålne ubåde rejser disse specialagenter Jorden rundt for at efterforske alle de forbrydelser, der er knyttet til det amerikanske søforsvar og marineinfanteri.
Mark Harmon spiller hovedrollen som Special Agent Leroy Jethro Gibbs, der - i de første 19 sæsoner - styrer sit hold med hård hånd og ikke er sen til at "fortolke" reglerne for at få skovlen under en given sag. Sæson 20 bliver ligeledes sidste sæson med David McCallums Donald 'Ducky' Mallard, mens den tidligere FBI-agent Alden Parker (spillet af Gary Cole) overtager ledelsen af teamet.
|
|
Brugerne skriver om NCIS (TV-serie):
|
Anmeldt af
Holy diver, Skive |
23. november 2017 |
|
Serien der hylder terroristerne og skider på sit eget land. |
|
Lad mig først sige at NCIS igennem årene har været en af de bedste serier som USA har spyttet ud og den har budt på elskelige figurer og spændende handling,som har vist kampen imod terror og andre forbrydelser og jeg har elsket serien siden den kom frem.
Men dette er nu ikke længere tilfældet må jeg nok mildt sagt sige. Snoren knækkede i den grad for serien da Ziva David figuren forlod serien og da også Tony forlod serien burde de have stoppet den.
Serien er nu nærmest vendt 180 grader og prædiker nu hvor synd det er for terroristerne at de ikke kan få lov at lave terror. Det virker nu som om det ikke længere er de tusindvis af Amerikanske soldater,som giver deres liv for at beskytte verden imod terror,som er heltene. Nej nu skal der skabes sympati for terror.
Blandt andet begynder en af de kvindelige figurer at komme sammen med en muslim,som har sympati for terror. De 3 nye figurer som er kommet med i serien,er simpelthen ikke til at holde ud og der prædikes såkaldte (rigtige) politiske holdninger i et væk i serien nu. Blandt andet af de 2 latino figurer,som går ind for at USA bare skal åbne deres grænser for alt og alle.
Der er simpelthen gået så meget politik i denne serie,så det er til at brække sig over og der prædikes også had imod den Amerikanske præsident og de mennesker som har stemt på ham.
Jeg syntes det er så meget over stregen af hvad en tv serie kan tillade sig,især da NCIS startede som en serie som hyldede de Amerikanske soldater og deres familier. Nu er den vendt 180 grader hvad det angår og jeg har sjældent følt en sådan lede og harme over en serie,som jeg nu føler overfor NCIS og dens producenter og skuespillere.
Faktisk vil jeg gå så vidt som at sige at serien faktisk burde anmeldes for forbrydelser imod det Amerikanske folk og land.
Føj for saten NCIS!
|
|
|
Skriv din egen anmeldelse af NCIS (TV-serie) - klik her
Start en debat om denne udgave af NCIS: Season 14 (6-disc) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |