Udgivet 5. februar 2019
|
HBO1000739835
/
UPC# 883929667642 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
HBO
-
1992-1997
USA
-
Farve
-
pr eps 24 min
|
 |
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
TV-system:
NTSC
|
Region:
|
Oprindelse:
USA
|
Uden danske tekster
|
|
|
|
Denne collection indeholder
|
Billedgalleri:
|
|
Brugerne skriver om Martin (TV-serie):
|
Anmeldt af
mickyB, Lynge |
4. april 2021
|
|
Wazzzzuppppppp!!!! |
|
Manner!!! Det er ikke løgn når jeg skriver at denne sitcom komedie serie er den ultimative i gøren-grin-med-sort-kultur genre. Martin spiller Martin Payne, en sort fyr der i de første sæsonner arbejder som radio host på stationen WZUP, deraf hans signatur kald Waaazzuup. Senere ender han med sit eget tv show, "Word on the street". Men løjerne stopper ikke her. Martin spiller en række roller ved siden af sin hovedrolle, såsom sin egen mor der har en torn i siden på hans faste girlfriend Gina; Sheneednaye-den sorte badass nabo der driver en damefrisørsalon; Roscoe-en lille snotnæset dreng der somme tider kommer rendene og prøver at sælge diverse artikler til ublu priser; Jerome-den sorte jive talking funky 70er type der for det meste fyrer sin indledende replik af "Jerome´s in da house"; Otis-den ældre gråhåret security vagt der på overdrevent vis spiller smart over for især unge; og ikke mindst en kung fu instruktør der går for at være en look-a-like for Carl Douglas der i sin tid lavede sit one hit "Kung fu fighting". Han konfronteres altid af en stor kleppert af en elev der vil have penge tilbage han har lånt ud som kung fu Børge nægter at tilbagebetale, hvoraf han bliver slået i gulvet...hver gang. Ha Ha.
Foruden hans faste veninde Gina, som han senere hen gifter sig med, er der hans faste homies, Tommy - en stor skaldet fyr der altid bliver udsat for jokes om hans manglene hårpragt, samt det faktum at han ikke har arbejde, selv om han benægter dette; Cole - en homie der er dummere end dum med hovedinteresse for sin big mama girlfriend Shirley man aldrig møder ansigt til ansigt; og ikke mindst Pam - Gina faste veninde der altid må stå for skud for Martins fornærmende vittigheder som hun gengælder med jokes om Martins ører og højde.
Denne geniale udtænkt serie leverer det ene grineflip efter det andet. Selv ved gensyn ender man med at ligge og rulle rundt på gulvet af latterkrampe der ingen ende vil tage. Den eneste anden serie der kan måle sig i den skala er "The Parker" som desværre ikke er tilgændelig på DVD, heller ikke i hjemlandet.
Jeg kan stærkt anbefale alle med et grine gen fluks at få denne serie hjem til samlingen af 2 grunde. Fordi den er ustyrlig morsom og fordi man kan risikere at BLM og andre følsomme minoritets grupper får den bandlyst grundet den meget gøren grin med sort kultur.
Sverige sv4 sendte i sin tid hele serien hvorfra jeg fik kendskab til den. Typisk at DR ikke kunne eller kan diske op med noget tilsvarende.
|
|
|
Skriv din egen anmeldelse af Martin (TV-serie) - klik her
Start en debat om denne udgave af Martin: The Complete Series (5-pack) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |