The Exorcist
The Exorcist er en forbavsende vellykket TV-serieudgave af den klassiske gyserfilm af samme navn. Man skulle ikke tro, at det var muligt at trække den historie ud til 10 episoder i et TV-serie format, men The Exorcist endte med at blive en af 2016/2017 TV-sæsonens absolute bedste serier.
Den første sæson lægger sig tæt op af den oprindelige historie og fortæller om Rance familien, der bliver plaget af en ond, mørk tilstedeværelse, der har modbydelige hensigter. Den uerfarne præst Tomas Ortega må prøve at hjælpe familien, men da det går op for ham, hvad han står overfor, bliver han nødt til at tilkalde vatikanets officielle exorcist, Marcus Keane.
The Exorcist TV-serien er alt det, filmen er, og mere til. Den er mere intens og mere modbydelig end filmen. Den får opbygget et grimt og mørkt univers omkring det centrale drama i familien, så vi får fornemmelsen af, at Rance familiens plageånd er en del af et større spil, der involverer skumle dele af den katolske kirke. I rollerne som Tomas og Marcus leverer Alfonso Herrera og Ben Daniels to exceptionelle præstationer, der næsten øjeblikkeligt får én til at glemme alt om Max von Sydow og Jason Miller fra 1973-filmen.
Den 2. sæson af The Exorcist går i en ny retning væk fra den oprindelige historie. Her følger vi Andrew Kim, der står i spidsen for en familie, der består af plejebørn fra problemfyldte hjem. Da en ny pige ankommer i huset, begynder der at ske underlige ting, og Tomas og Marcus bliver tilkaldt for at se nærmere på sagen.
Sæson 2 er lige så fremragende som den første sæson. Det er et virkeligt modbydeligt drama, der udspiller sig i det lille hus, og serien har nogle vanvittigt effektive kort i ærmet. John Cho har aldrig været bedre i rollen som den plagede plejefar, mens Alfonso Herrera og Ben Daniels forsætter det solide samarbejder, de udviklede i første sæson.
The Exorcist fik ikke de store ratings og blev lukket ned efter to sæsoner. Det er virkelig ærgeligt, men de to sæsoner kan hver især stå på egne ben, man kan se dem næsten uafhængigt af hinanden som en slags miniserier, så det er til at leve med. Det havde dog været fantastisk at udforske det onde univers, der er bygget op her, i flere sæsoner.
David
|