|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
United Artists
-
1998
USA
-
Farve
-
132 min
|
 |
 
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
Danmark
|
Region:
|
Med danske tekster
|
|
|
Laserdiskens vurderinger:
|
|
Leonardo DiCaprio som manden med jernmasken
Tekst fra omslag:
Det er "en for alle, og alle for en", når de tre musketerer og D'Artagnan genforenes og svinger kårderne i dette actioneventyr. Folk i Paris sulter, men Frankrigs konge (Leonardo Dicaprio) er mere optaget af det dekadente hofliv. Han frygter kun én ting: Den mand, som han har dømt til fængsel på livstid og til at bære en jernmaske. Kongens udskejelser bliver for meget for de tre musketerer Aramis, Athos og Porthos (Jeremy Irons, John Malkovich og Gerard Depardieu), der lægger en plan for at befri den mystiske fange. Men vil deres gamle ven D'Artagnan (Gabriel Byrne) hjælpe dem? Eller ødelægge dem... Filmen er skrevet og instrueret af den Oscar-nominerede manuskriptforfatter Randall Wallace, der stod bag Mel Gibsons Braveheart (1995). The Man in the Iron Mask er en actionpakket og storslået film fuld af intriger og spænding.
Laserdiskens omtale:
En dristig plan. Et snedigt komplot mod kongen, som aldrig vil blive opdaget - hvis det lykkes altså. Bag planen står de tre legendariske musketerer Athos (John Malkovich), Porthos (Gérard Depardieu) og Aramis (Jeremy Irons), og deres våben er ikke mord eller blodig revolution. De vil blot udskifte kongen - med hans egen tvillingbror, der sidder fanget i slottets kælder (begge spillet af Leonardo DiCaprio): Manden med jernmasken!
Husk også den spændende 1977-version med Richard Chamberlain i titelrollen.
Peter S
|
|
Brugerne skriver om Man in the Iron Mask, The (Leonardo DiCaprio):
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
25. juni 2013 |
|
Dumas |
|
Dumas var en god krønikefortæller. Det nyder Wallace godt af, for hans eget talent har nogle begrænsninger, som han har valgt at tydeliggøre i denne film. Først og fremmest er den maskuline inderlighed, som Dumas har forsynet sine figurer med, blevet til en sær oppustet alvor, som er vanskelig at tage alvorligt, og som også truer med at tilte hele historien. Som så ofte før, når en film er lidt halvsveden, er der imidlertid faktorer, der gør den tålelig. Skuespillerne har alle en vis rutine og ikke mindst format, som bærer et stykke af vejen. Billederne er flotte farvelader, som er morsomme at kigge på. Og så, som sagt, historien, der er ganske fikst fundet på. DiCaprio spiller uden den store autoritet, men med mimik og gestik, der klart dokumenterer hans forståelse af rollerne, bedst som Louis. Depardieu spiller Obelisk og skulle nok have været på et andet set. Byrne er så ædel, at han er på nippet til at transportere filmen over i komedieland. Irons skulle nok have spillet skurk. Men selvom de alle giver rollerne valør, som optrådte de i forskellige film, er de såmænd gode for en matine. Se den bare, men forvent kun uforpligtende løjer.
|
|
|
Anmeldt af
Vaesen, Nykøbing F |
7. juli 2012 |
|
Jeg synes det er svært at sætte en finger på, hvad der er dårligt ved denne film. Jeg synes det er en fremragende remake af en ældre udgave af filmen og så bliver det jo hellere ikke dårligere af, at både DiCaprio, Irons, Byrne, Depardieu & Malkovich er på rollelisten. Alle disse skuespillere er jo fantastiske på hver deres måde ;)
King Louis regerer Frankrig med hård hånd og egoisme. Han lader sit folk sulte, mens han selv spiser luksuriøse middage og holder overdådige fester. Da der bliver oprør i Paris, beordrer han sine folk til at skyde befolkningen. Samtidig vender han sig mod en gammel ven, Aramis, der var hans fars loyale musketeer. Han fortæller Aramis, der er præst, at han har problemer med jesuitterne, der modsætter sig hans krige og hader ham for at lade sit folk sulte. Han beordrer derfor Aramis til at finde lederen af jesuitterne og dernæst slå ham ihjel.
Aramis accepterer opgaven. Der er bare et "lille" problem: Det er ham, der er leder af jesuitterne. Han indkalder derfor sine tre mest loyale venner, som også var musketeers og en af dem er det stadig - D'Artagnan. På et hemmeligt møde fortæller han dem om problemet. Nu er spørgsmålet så: Hvad pokker skal de gøre?
Aramis har lagt en plan, der går ud på at udskifte kong Louis. Athos, der mistede sin søn pga. den lede Louis, og Porthos siger ja med det samme. D'Artagnan ville ikke være med på den.
De går derefter deres seperate veje, D'Artagnan tager tilbage for at beskytte sin konge, mens de tre andre går igang med at fuldføre deres plan.
Men selv de bedste planer har nogen fejl, hvilket de alle må sande. Men dermed ikke sagt, at alt er tabt - endnu ....
Jeg vil give stor ros til skuespillerne. De spiller deres roller virkelig godt og det ved især folk, der har læst bøgerne, som jeg har. De gør det med stor indlevelse. Leonardo gør det fremragende i dobbeltrollen som både den onde kong Louis og dennes tvillingebror, der har levet et frygteligt liv, og som derfor har en helt anden ide af, hvordan folk skal behandles. Personligt vil jeg mene, at det må være lidt svært for en skuespiller at skulle skifte humør og stemning og have to roller på samme tid. Stor kados til ham for udførelsen, han gør det fremragende ;)
Malkovich spiller den ældre musketeer Athos og far til Raoul, som han mister i krigen pga. at Louis vil have Raoul's kæreste for sig selv. Han er naturligvis i dyb sorg, men lidt efter lidt bliver det en smule bedre for ham, da han knytter et venskab til Phillipe, Louis' tvillingebror.
Byrne spiller D'Artagnan, der er splittet mellem sin loyalitet mod sin konge, sin kærlighed til sin søn og sin kærlighed til dronningen. Han gør det superbt!
Depardieu spiller den livsglade og glade for kvinder musketeer Porthos. Han elsker livet og han elsker kvinder og han har mange af dem. Og så har han også en god portion humor, som absolut ikke gør hans karakter værre ;)
Sidst, men ikke mindst Irons, der spiller præsten Aramis, som trods det at han er præst, har en hel del dårlig samvittighed som han desperat forsøger at gøre godt igen nu.
Alt i alt, en fængende historie, som både underholder og samtidig giver et historisk perspektiv. Folk bør give filmen en chance - den hører absolut til de bedre af slagsen i denne film kategori. Kan klart anbefales ;)
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
6. september 2007 |
|
Mangler mere jern |
|
Udemærket, men også alt for fin poleret. Savnede meget mere råhed i filmen, men istedent havde man valgt at det skulle ligne en Walt Disney Production. Ærgeligt
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
5. januar 2005 |
|
Kedsommeligt stjernespil |
|
Lidt kedelig remake af den gamle 1977-version med Richard Chamberlain. Hvis der er nogen der kan redegøre fornuftigt og sammenhængende for, hvorfor man med rette skal betragte DiCaprio som et alsidigt og mangefaceteret skuespiltalent, så hører jeg gerne fra jer!
|
|
|
Anmeldt af
Filt, København Ø |
25. februar 2004 |
|
Skuespillet i denne film er virkelig klasse. Jeremy Irons og John Malkovich er begge nogle af verdens bedste skuespillere. Leonardo DiCaprio er også overraskende god som King Louis XIV og Philippe.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Man in the Iron Mask, The (Leonardo DiCaprio) - klik her
Deltag i debatten om
filmen
Man in the Iron Mask, The (Leonardo DiCaprio) - klik på "svar"
Forfatter |
Emne: Man in the Iron Mask, The (Leonardo DiCaprio) |
Monkeyman
Se alle titler her
|
Sendt 2012/07/07 08:54:13
IP:
Logget
|
|
|
Hva' så Vaesen
Jeg vil slet ikke skyde dig og din anmeldelse ned, men citat´´et historisk perspektiv´´... det tror jeg næppe man får af filmen, da det er fiktion! Men hvis det er kostume-valg du mener, så har du nok lidt ret, men ellers så...
|
|
Vaesen
|
Sendt 2012/07/08 07:19:04
IP:
Logget
|
|
|
Hey Monkeyman
Det tror jeg da slet ikke, at du vil - overhovedet . Faktisk elsker jeg en god diskussion 
Ang. det "historiske perspektiv". Du har fuldkommen ret; visse dele af filmen ER fiktion, MEN der er også visse dele der er realistiske/rigtige nok. Ser du, har både været på Versailles og har desuden tidligere lavet en større opgave om kongen. Derfor ved jeg dette 
Og ang. kostume valget, så synes jeg faktisk det er utrolig flot lavet. Self kan man måske godt påstå, at disse kostumer er lidt pompøse og lidt luksuriøse, men vi befinder os jo også på et slot. Generelt set synes jeg, at alle kostumerne er rigtig flot lavet 
Men tak for bemærkningen og rettelsen
|
|
René
|
Sendt 2012/07/08 09:19:53
IP:
Logget
|
|
|
Historisk perspektiv
Fra forfatteren Alexandre Dumas' side har der naturligvis været tale om ren og skær fiktion, med hensyn til kongens fængslede tvillingebror i romanen. ( ... eller hvad nu, hvis ... ) Til gengæld fandtes der en kong ægte Louis XIV, der ikke altid var ubetinget populær, p.g.a. især hans utallige krige i Europa, der på et tidspunkt faktisk truede med at gøre Frankrig bankerot. Så Dumas' plot, med den despotiske Louis vs. den fængslede tvillingebror Philippe, ligger jo i grunden lige til højrebenet. 
Hvad tøjstilen angår, så befinder vi os jo med "Manden med jernmasken" i barokken, hvor moden generelt virkede temmelig pompøs og overlæsset. Set med vore nutidige øjne kan datidens tøjstil sikkert godt virke både smagløs og vulgær. Men hvem er vi at dømme i dén sag? For jeg gad nemlig godt vide, hvilket indtryk de unges hættetrøjer, hængerøvsbukser med selv-påførte flænger, og baseball-kasket med skyggen anbragt omme i nakken mon ville have gjort på hoffet i Versailles? Smagløst? Vulgært, måske?
Jeg tror bare ikke, at et indigneret: "Mon Dieu!" helt ville række.
|
|
|
Start en debat om denne udgave af Man in the Iron Mask, The (Leonardo DiCaprio) (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|