Udgivet 23. september 2008
af Lionsgate
|
LGT16425
/
UPC# 031398100065 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
1989
USA
-
Farve
-
104 min
|
 |
 
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
TV-system:
NTSC
|
Region:
|
Oprindelse:
USA
|
Uden danske tekster
|
Tekster: |
Engelsk Spansk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Sundown: The Vampire in Retreat
Den lille by Purgatory midt i ørkenen er hjemsted for en besynderlig, lille gruppe folk, der sjældent bliver forstyrret af besøgende udefra. Det er nok for det bedste, for alle beboerne her er vampyrer! De klarer sig med syntetisk blod, som deres leder Count Margulak har udviklet, og alt ånder ro og fred i byen. Sådan da. Der er dem, der mener, at vampyrerne bør have "the right to bite", og da en ikke-vampyrfamilie rykker, ind bryder konflikten ud i lys lue!
|
|
Brugerne skriver om Sundown: The Vampire in Retreat:
|
Anmeldt af
Karsten Falkbøll Pedersen, Faxe |
2. juni 2011
|
|
It's All About' Deborah Foreman!. |
|
Instruktøren Anthony Hickox skal ikke ha' skyld for, at "over-dynge" markedet med de Aller-største! Kult-titler.. men 'et par små-klassikere er det' da blevet til. Han startede fint ud med 'Waxwork'(88).. måske hans bedste?. Så lavede han 'Sundown: The Vampire in Retreat'(90), skarpt efterfulgt af Surprice! 'Waxwork II'(92), og samme år 'Hellraiser III'(92).. Hvis man har set "Wax II"?, kan man næsten fornemme, at han havde travlt med, at lave den færdig - måske fordi han blev tilbudt "Hell III" samme år?.. Og siden da' - Er det vist bare gået stille, og roligt den Gale! vej.
"Sundown" er Helt sikkert! 1 eller 10 kik' værd, og har afgjort 'sin ret til, at stå i 'enhver Horror/komedie-samling... Den har en 'Cool humor, nogle Virkelig Fede! skuespillere i små, og større roller bla. Maxwell Cauldfeild (Jeg anbefaler Helt klart! man køber 'the Boys Next Door' næste gang man finder den til 25 kr.), M. Emmet Walsh, David Carradine som "Greve Mardulac"(der kom flyvende ind om natten i'mens han optog en anden film om dagen), Bruce-FUCKING-Campbell som "Van Helsing", og "Miss-Cutie-Face" Deborah Foreman(huskes nok bedst fra 80'er Camp/Slasher/Komedien 'April Fool's Day').. Og findes der' en "80-90'er Scream-Queen Horror-Hall off Fame"? Bør, og SKAL! Deborah stå' i den.
Den her' "20 år Jubi-udgave" er overraskende flot i billed og lyd. I Fuld! "Letterbox" - IKKE udgivet på DVD før.. (så vidt jeg ved).
Og, hvis du lige som "den Gamle" her? - Har en "Gode-film-Campbell" samling?.. Ja' så er der Slet! IKKE nogen vej uden om!.
|
|
|
Skriv din egen anmeldelse af Sundown: The Vampire in Retreat - klik her
Start en debat om filmen Sundown: The Vampire in Retreat - klik her
Start en debat om denne udgave af Sundown: The Vampire in Retreat - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|